TA’LIM SIFATI – BIZ UCHUN ENG MUHIM MASALA
Turan Xalqaro Universitetida ta’lim sifatini yanada oshirishga qaratilgan umummilliy so‘rovnoma yuqori saviyada o‘tkazildi!
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi huzuridagi Ta’lim sifatini ta’minlash milliy agentligi mas’ul xodimlari va universitet mutasaddilari ishtirokida bo‘lib o‘tgan ushbu jarayonda talabalar va professor-o‘qituvchilar tomonidan so‘rovnomalar faol tarzda to‘ldirildi.
Sifatli ta’lim — kuchli kelajak demak! Biz esa kelajakni bugundan birga qurmoqdamiz!
Oldingi xabarTa’lim va taraqqiyot uyg‘unligi: Turan Xalqaro Universiteti xalqaro maydonga dadil qadam tashlamoqda

Education Quality Is Our Top Priority
A nationwide survey aimed at further improving the quality of education was conducted at Turan International University at a high professional level.
The survey process took place with the participation of responsible representatives from the National Agency for Quality Assurance in Education under the Administration of the President of the Republic of Uzbekistan, as well as university officials. Both students and faculty members actively took part in completing the questionnaires.
Quality education means a strong future!
Together, we are building that future starting today.
Previous PostHarmony of Education and Development: Turan International University Confidently Enters the Global Arena
Next PostRecipients of Presidential and State Scholarships — Students of Turan International University!