Turan Xalqaro Universiteti yaratib bergan imkoniyat orqali 2026-yilda ham yana 4 nafar talaba Malayziya va Ozarbayjon davlatlarida 100% GRANT va BEPUL TURAR JOY asosida tahsil olish imkoniyatiga ega bo‘ldi.
Safar oldidan talabalar va ularning ota-onalari bilan uchrashuv o‘tkazildi va ota-onalar farzandlarining kelajagi ishonchli qo‘llarda ekaniga yana bir bor amin bo‘lishdi.
E’tiborlisi shundaki, bu talabalar orasida Turan Xalqaro Universiteti tomonidan chet elga ikkinchi bor jo'natilyotgan talaba ham bor.

The First Step Toward International Experience in 2026
Thanks to the opportunities created by Turan International University, four more students in 2026 have been granted the chance to pursue their studies in Malaysia and Azerbaijan on the basis of a 100% scholarship with free accommodation.
Prior to their departure, a meeting was held with the students and their parents, during which parents once again felt confident that their children’s future is in reliable and responsible hands.
Notably, among these students is one who is being sent abroad for the second time by Turan International University, reflecting the institution’s continued trust in and support of its students.